Во Одделението за внатрешни работи Прилеп, вчера во 15 часот, 32-годишна жена од прилепско село пријавила дека нејзината малолетна ќерка била уценувана од лице ...
сите 6 | | | прочитана: 12488 | веќе видена

По минусните утрински температути, времето во текот не денов ќе биде сончево и релативно топло со слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во ...
сите 46 | | | прочитана: 6946 | веќе видена

На Меѓународниот аеродром Скопје, при пасошка контрола, било констатирано дека С.П.(25) од Царев Двор, ресенско, се ноаѓа на листата со мерка „апси“, по ...
сите 6 | | | прочитана: 4180 | веќе видена

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите.Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка ...
сите 10 | | | прочитана: 3333 | веќе видена

Министерството за економија вчера (13 февруари) го објави Јавниот оглас за доделување на договор за воспоставување на јавно- приватно партнерство за ...
| | прочитана: 1206 | веќе видена

Здравство и социјала како милостина“ е фељтон на новинарката Менче Атанасова Точи кој НОВА, го објавува во продолженија, а е дел од публикација „Македонија од ...
сите 3 | | | прочитана: 932 | веќе видена

На 26 март Македонија ја очекува еден од најважните натпревари во последните години, полуфинале против Косово во Лигата на Нации. Македонија доби прилика да ...
| | прочитана: 784 | веќе видена

Годишната програма за култура за 2020 година е скандалозна. Програмата е насочена кон подмирување на ситни политички интереси, наместо за развој на културата. ...
сите 6 | | | прочитана: 554 | веќе видена

Сакам да изјавам дека врз мене се врши политички прогон, малтретирање, шиканирање, јас сум вработен во шумска полициска станица – Кратово на 28.10.2019 добив ...
сите 5 | | | прочитана: 403 | веќе видена

Каде ќе возиме утре? Да се качиме на врвот на Водно и да се спуштиме оф-роуд до Долно Соње, па да одиме на кафе во викендичка кај Игор? Да планираме одење на ...
| | прочитана: 315 | веќе видена

Во училишниот двор на ОУ „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во Ѓорче Петров, почна да се гради базент, кој е во програмата на Владата за изградба на 14 затворени ...
| | прочитана: 283 | веќе видена

Девет реализирани проекти и пет нови кои почнуваат од 2020 година е резултатот на Програмата за прекугранична соработка, помеѓу Македонија и Албанија 2014-2020 ...
сите 2 | | | прочитана: 201 | веќе видена

Под мотото „Заедно сме посилни“, домашната естрада се обединува на заедничкиот целовечерен фестивал „Мозаик 2020“, кој ќе се одржи на 28 февруари во СЦ „Борис ...
сите 9 | | | прочитана: 200 | веќе видена

Мате Шундовски е еден од зачетниците на спортското навивање во Македонија и особено во Пелагонија. Покрај во неговата Битола честопати доаѓаше и во Прилеп ...
| | прочитана: 185 | веќе видена

next