Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 19 | | | прочитана: 73513 | веќе видена

Утрово најстудено е во Берово, -11 степени, а максимални нула се измерени во Дојран. Според УХМР, -9 е во Скопје Петровец и Крива Паланка, -8 во Демир Капија, ...
сите 49 | | | прочитана: 12915 | веќе видена

„Од 3-ти јануари, земјоделците ќе имаат заштитник во мене. Сојузник и човек кој е подготвен да им служи. Да направиме сè за силно земјоделство. Сè за луѓето ...
сите 7 | | | прочитана: 10337 | веќе видена

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 26-годишник од тетовското село Боговиње, поради сомение за сторено кривично дело „измама“.Како што ...
сите 7 | | | прочитана: 5546 | веќе видена

Вчера во 12:00 часот во Полициската станица Прилеп 43-годишна жена од Прилеп пријавила дека на 22.01.2020 нејзината малолетна ќерка била допирана по телото од ...
сите 2 | | | прочитана: 4512 | веќе видена

Центарот на културата „Ацо Шопов“ во Штип со години нема греење затоа што се украдени радијаторите, вели еден од вработените во Центарот, драматургот Трајче ...
| | прочитана: 2334 | веќе видена

Вработените во прилепски „Еурокомпозит“ бараат конечно решение за нивниот проблем, односно згрижување на 64-те лица кои не земаат плати, на кои не им се ...
сите 5 | | | прочитана: 1249 | веќе видена

Маж на 40-годишна возраст се самозапали во Трговскиот центар во Кочани. Лицето се полеало со бензин и потоа се запалил со запалка. Сведоци на настанот тврдат ...
сите 2 | | | прочитана: 1175 | веќе видена

Со различни податоци за посетеноста на Народниот театар од Битола излегоа матичната институција и Државниот завод за статистика. Според податоците од Заводот, ...
| | прочитана: 1110 | веќе видена

Електродистрибуција ДООЕЛ е компанија чија примарна дејност е дистрибуција на електрична енергија на територијата на целата држава. Најважната цел ни е сигурно ...
| | прочитана: 972 | веќе видена

Дел од делегатите на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица реагираат поради нивно разрешување од страна на претседателот Томица Стојановски. Тие бараат од ...
сите 25 | | | прочитана: 825 | веќе видена

Скопје било надалеку познато по производство на кожа и кожена галантерија. Оваа стока трговците со карвани ја извезувале на сите четири страни од светот. Во ...
| | прочитана: 812 | веќе видена

Иако, Фондот за пензиско осигурување се огласи во врска со ревизорскиот извештај во кој стои дека ПИОМ исплатил 4 милиони евра на починати лица, и изгубил ...
| | прочитана: 808 | веќе видена

Лажен Артан Груби викендов на социјалните мрежи предизвика лавина реакции откако објави статус со недолична и со навредлива содржина. Реакциите добија на ...
| | прочитана: 769 | веќе видена

На 18 јануари 1862 година во Цариград, во полициската болница, умрел Константин Миладинов, македонски поет, собирач на македонски народни песни и умотворби. По ...
| | прочитана: 745 | веќе видена

Скопје, 24. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Идејата за проектот „Ги запознаваме ретките болести“ кај мене се јави сосема случајно сакајќи да направам нешто ново, кое ...
сите 3 | | | прочитана: 462 | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и генералниот директор на АД МЕПСО Ева Шуклева денеска ја посетија 400/110 киловолтната трансформаторската ...
сите 3 | | | прочитана: 414 | веќе видена

next