Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, рече дека дрвократците биле во голем број и мавале со дрва и камења и со се друго што имале во рака по ...
сите 33 | | | прочитана: 19302 | веќе видена

Инспирирани, а вооедно и изреволтирани од неодамнешната наша средба со министрите за здравство и труд и социјална политика, нивните навидум ненамерни изјави во ...
сите 21 | | | прочитана: 19244 | веќе видена

Освен до трето, Прилеп и официјално побара настава со физичко присуство за други одделенија и класови во две основни и во средните училишта. Во едно основно до ...
сите 23 | | | прочитана: 16830 | веќе видена

ПРОВОКАТИВНА ИЗЈАВА ОД КАРАКАЧАНОВ Нова провокација од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов. Тој за „ТВ Европа“ изјавил дека Бугарија ќе каже дека не е ...
| | прочитана: 16407 | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ИСПОРАЧА НЕКОЛКУ БАРАЊА ДО ВЛАСТА Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот изјави дека правдата во Македонија е нападната. ...
| | прочитана: 13708 | веќе видена

ПРЕЗЕНТИРАНА ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА Националната платформа за онлајн настава денеска ја презентираше министерката за образование и наука, Мила Царовска, ...
| | прочитана: 12304 | веќе видена

Денеска се навршуваат 78 години од масакрот кај прилепско Дабница каде бугарскиот фашистички окупатор брутално убил 19 прилепчани. Скриен под труповите на ...
| | прочитана: 5486 | веќе видена

На 22.09.2020 во 19.50 часот на патот Прилеп-Битола се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „цитроен“ со битолски регистарски ознаки, управувано ...
сите 30 | | | прочитана: 5073 | веќе видена

Бројот на заболени од КОВИД-19 во државата рапидно и без контрола расте, болниците се пред финансиски и дефицитарен колапс. Во внатрешноста болниците се полни, ...
сите 19 | | | прочитана: 3771 | веќе видена

Кој шири лажни вести, клевети и невистини, треба да се соочи со одговорноста, велат од СДСМ откако денеска пред судот се најде потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 6 | | | прочитана: 3024 | веќе видена

Владата и додели на компанијата ВИК (WIK) Македонија државна помош од 2,5 милиони евра за да го поддржи на таков начин вториот инвестициски циклус на ...
сите 11 | | | прочитана: 2642 | веќе видена

МАЈКИТЕ БАРААТ ДА ПРОДОЛЖИ ПОРОДИЛНОТО На протест пред Владата попладнево излегоа мајките на деца до шестгодишна возраст и оние кои се на породилно отсуство. ...
| | прочитана: 2140 | веќе видена

Дваесет и три годишно момче од Свети Николе е најмладиот пациент кој што изминативе 24 часа ја изгуби битката со коронавирусот. Освен него уште шест пациенти ...
| | прочитана: 1895 | веќе видена

ИНЦИДЕНТ СЕ СЛУЧИ ДЕНЕСКА ВО СТРУМИЦА Полицијата и јавното обвинителство го расчистуваат случајот со украдениот мртовец во Струмица. Пациентот на 49 годишна ...
| | прочитана: 887 | веќе видена

next