Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите.Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка ...
сите 10 | | | прочитана: 3333 | веќе видена

Под мотото „Заедно сме посилни“, домашната естрада се обединува на заедничкиот целовечерен фестивал „Мозаик 2020“, кој ќе се одржи на 28 февруари во СЦ „Борис ...
сите 9 | | | прочитана: 200 | веќе видена

Есента е работна, а зимата, пролетта и летото се за уживање во доброто старо домашно вино. Прилепчани имаат вековна традиција за која знаат големите ...
сите 5 | | | веќе видена

 Пред патување, сигурно правите листа со знаменитостите што сакате да ги посетите. Без разлика дали станува збор за некое природно богатство, или градба стара ...
| | веќе видена