Премиерот Зоран Заев вели дека укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците ќе бидат испочитувани, тој ќе биде ревидиран од ...
сите 21 | | | веќе видена

Во услови кога се соочуваме со одлив на млади и кадар од земјава, а уделот на индустријата во БДП се намалува, го поставуваме прашањето како да создадеме ...
сите 7 | | | веќе видена

Преку Јутјуб денеска во јавноста се пласирани нови аудио снимки наводно поврзани со судскиот процес „Рекет“. Во дел од снимките може да се чуе машки глас кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Аутсорсинг-индустријата во земјава до 2022 година се очекува да надмине 15.000 вработени, што е три пати повеќе од 2018 година, кога вработувала 5.713 лица. ...
сите 5 | | | веќе видена

Откако водечките шахисти во денешните мечеви од седмото коло на меѓународниот турнир „Скопје Опен“ ги поделија поените, листата на играчи кои се кандидати за ...
| | веќе видена

Бизнисите влијаат на човековите права без разлика каде се и какви се поединостите на нивното работење. Тие имаат одговорност да ги почитуваат човековите права ...
сите 6 | | | веќе видена

Домашните менаџери во дел од компаниите со странски капитал во земјава вршат голем притисок врз работниците синдикално да не се здружуваат, а голем удел во ова ...
| | веќе видена

Интерконекторот (меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица) е една голема визија, на поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, но и на ...
сите 3 | | | веќе видена

Мариовци денеска одржаа втор протестен собир поради уништениот патен правец Прилеп-Витолиште, долг 50-тина км., a кој претставува единствената врска на Мариово ...
сите 6 | | | веќе видена

Eфикасностa на Тутунски комбинат Прилеп е резултатот од петгодишното стратешко партнерство остварено со Филип Морис Интерншнл (Philip Morris International) и ...
сите 3 | | | веќе видена

Индира Кастратовиќ, која остави голема трага во македонскиот женски ракомет на репрезентативен и клупски план, во интервју за „Слободен печат“ вели дека само ...
| | веќе видена

Во народниот говор името Андреј асоцира на нешто јадро (крупно) па поради тоа е поврзано со верувањето дека од тој датум денот наедрува, се зголемува. Свети ...
| | веќе видена

Од денеска до 17 декември, здружението „Епилепсија Македонија“ во Прилеп ќе ја спроведе хуманитарната акција „Подари со радост“. Во пет маркети во градот ќе ...
| | веќе видена

Претседателот на Фудбалската федрација на Македонија, Муамед Сејдини и градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески официјално го потпишаа договорот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Прилепските земјоделци ги користат владините мерки и можноста да дојдат до грантови за унапредување на земјоделското производство, констатираат од прилепската ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи го расчистува вчерашниот инцидент во Полициската станица во Прилеп кога поранешен вработен во УБК од службениот пиштол ...
| | веќе видена

next