Флорина Бошкоска, медицинска сестра во Инфективното одделение на градската болница “Борка Талески” во Прилеп на социјалните мрежи напиша:Две нови жpтви денес ...
сите 2 | | | веќе видена

Прилепската поетеса Андриана Ристеска деновиве се закити со меѓународно признание – диплома за промоција на македонската литература надвор од границите на ...
| | веќе видена

На 25 мај 1902 година, во мариовското село Мелница, е роден Стале Попов, еден од најплодните македонски писатели кој за време на бугарската окупација на ...
| | веќе видена