Од Здружението на угостители велат дека сите објекти се дезинфицираат . А, се прави нова распределба на масите и столовите за се запази растојанието. Тоа пак ...
| | прочитана: 27098 | веќе видена

ЗА ПРВ ПАТ Е ИЗВРШЕНА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ ОД ПОЧИНАТ ДОНОР Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес - конференција изјави дека е испишана ...
| | прочитана: 15638 | веќе видена

Владата делумно го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за полициски час која бараше карантин од сабота навечер до вторник наутро. Задолжитениот ...
| | прочитана: 7695 | веќе видена

Во Прилеп денеска има еден нов случај на заболен од коронавирусот, по двата дена кога немаше новозаболени. Центарот за јавно здравје не регистрирал ...
сите 83 | | | прочитана: 6829 | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното интервју за телевизијата 24 Вести објасни дека од ѓурѓовденската литија во Струга, која се одржа на 7 мај, ...
сите 4 | | | прочитана: 5848 | веќе видена

Од првомајските празници наваму е во благ, но константен пораст кривата на нови заболени, пресметано со просек од пет дена, за да се отстранат евентуални ...
сите 3 | | | прочитана: 2792 | веќе видена

Се ожени, го прослави Рамазан Бајрам, го прогласи коронавирусот за мртов и го сменија. Сулејман Реџепи повеќе не е поглавар на Исламската верска заедница. ...
| | прочитана: 2568 | веќе видена

Во изминатите два дена не се регистрирани починати од коронавирусот во државава, а се бележи минимален пад на бројот на заразени, кој вчера достигна 21, а ...
сите 10 | | | прочитана: 1892 | веќе видена

Кој ќе создаде поповолни услови по завршувањето на здравствената криза таму ќе одат и инвеститорите, порача денеска премиерот Оливер Спасовски при увидот на ...
сите 7 | | | прочитана: 1063 | веќе видена

Од сабота во Прилеп ќе работи градскиот пазар, а по празниците од вторник и јавниот градски превоз, соопштија од прилепската локална самоуправа. Како што ...
сите 7 | | | прочитана: 1030 | веќе видена

Во три години на власт СДСМ не отвори ниту една нова инвестиција и ниту едно ново работно место во Прилеп. За кандидатот за пратеник од СДСМ, Миле Талевски, ...
| | прочитана: 674 | веќе видена

Јас навистина не знам дали и тој самиот веруваше дека ќе заврши поинаку или можеби советниците околу него така го залажуваа. Човекот кој прелажа толку многу ...
| | прочитана: 552 | веќе видена

МУСЛИМАНИТЕ ГО СЛАВАТ РАМАЗАН БАЈРАМ Муслиманските верници денеска го слават Рамазан Бајрам. Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската ...
| | прочитана: 506 | веќе видена

Повеќе од два месеца, а така ќе биде до крајот на учебната година, училниците се празни, ама компјутерските екрани со часови секојдневно отворени. Учењето и ...
сите 4 | | | прочитана: 441 | веќе видена

Насловот на колумната означува „Црква која војува“ во највулгарна смисла во римо-католичката реторика се употребува за детерминирање на „насилна Црква“. Во ...
| | прочитана: 388 | веќе видена

Околу 60 вработени во прилепски „Еурокомпозит“ велат дека се чувствуваат отфрлено и изневерено зашто не може да се пронајдат во ниту еден сет мерки што ги носи ...
сите 21 | | | прочитана: 378 | веќе видена

next