Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 19 | | | прочитана: 73514 | веќе видена

Утрово најстудено е во Берово, -11 степени, а максимални нула се измерени во Дојран. Според УХМР, -9 е во Скопје Петровец и Крива Паланка, -8 во Демир Капија, ...
сите 49 | | | прочитана: 12915 | веќе видена

Дополнителниот заманик министер за земјоделие, Цветан Типуновски денеска беше во посета на прилепско Канатларци, каде што оствари средби со мештаните кои што ...
сите 7 | | | прочитана: 1666 | веќе видена

Центарот на културата „Ацо Шопов“ во Штип со години нема греење затоа што се украдени радијаторите, вели еден од вработените во Центарот, драматургот Трајче ...
| | прочитана: 1404 | веќе видена

Вработените во прилепски „Еурокомпозит“ бараат конечно решение за нивниот проблем, односно згрижување на 64-те лица кои не земаат плати, на кои не им се ...
сите 5 | | | прочитана: 1251 | веќе видена

Маж на 40-годишна возраст се самозапали во Трговскиот центар во Кочани. Лицето се полеало со бензин и потоа се запалил со запалка. Сведоци на настанот тврдат ...
сите 2 | | | прочитана: 1175 | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози со умерен интензитетот на патните правци надвор од градските средини. Намалена видливост ...
сите 12 | | | прочитана: 1009 | веќе видена

Дел од делегатите на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица реагираат поради нивно разрешување од страна на претседателот Томица Стојановски. Тие бараат од ...
сите 25 | | | прочитана: 820 | веќе видена

Иако, Фондот за пензиско осигурување се огласи во врска со ревизорскиот извештај во кој стои дека ПИОМ исплатил 4 милиони евра на починати лица, и изгубил ...
| | прочитана: 808 | веќе видена

Лажен Артан Груби викендов на социјалните мрежи предизвика лавина реакции откако објави статус со недолична и со навредлива содржина. Реакциите добија на ...
| | прочитана: 769 | веќе видена

Ова, на денешната прес конференција во Скопје го порача активистот Гордана Лолеска, која заедно со охридското Супер радио и Здружението „Живот со предизвици“ и ...
сите 3 | | | прочитана: 466 | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и генералниот директор на АД МЕПСО Ева Шуклева денеска ја посетија 400/110 киловолтната трансформаторската ...
сите 3 | | | прочитана: 414 | веќе видена

Прилепската ВМРО ДПМНЕ денеска обвини за незаконски вработувања во градинки во Прилеп. „Согласно Законот за вработени во јавниот сектор, во организација со 300 ...
сите 11 | | | прочитана: 300 | веќе видена

Големи притисоци во секојдневното живеење, политичките „расцепувања“ во поларитетните ситуации (едни на една, други на друга страна), одливот на младите во ...
сите 2 | | | прочитана: 172 | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски испрати жестоки критики на адреса на министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски кој според него ...
сите 4 | | | веќе видена

Ловното друштво „ПЕСЈАК“ преку отворено писмо до медиумите потенцираат дека со злоупотреба на политичка моќ, локалните моќници на СДСМ вршат насилно преземање ...
сите 2 | | | веќе видена

Овој дел од институцијата забрзано се реновира бидејќи со реорганизацијата во земјава во КП домот  наместо осудени од една до три казната ќе минат и осудени на ...
| | веќе видена

next